ENKAUSTIKA - ENKAUSTICKÉ MALOVÁNÍ

Co je Enkaustika?

Enkaustika – malování horkým voskem, je ca. 2500-3000 let stará, znovuobjevená malířská technika antického původu v Řecku. Dnes se Enkaustika stala díky moderní technologií, kde se k malování horkým voskem používá moderní nástroj – specielní malá, enkaustická žehlička, dostupná pro širokou veřejnost.

 

Enkaustika jako terapie

V dnešní uspěchané době se Enkaustika stala módním trendem, čím dál víc žen a mužů, ale i děti, nachází v Enkaustice relaxaci a uvolnění mysli. Podobně jako u automatické kresby, se při malování rozmanitých obrázků, přenáší na papír odraz našeho vědomí i myšlenek, a poselství z vyšších rovin. Enkaustika je způsob jak si přinést do života více radosti. Enkaustické malování horkým voskem patří k úžasným kreativním formám malířství. Malování horkým voskem není těžké, můžete malovat letní, podzimní, zimní  krajiny, abstraktní krajiny, květinky, mandaly, portréty, abstraktní obrazy, energetické obrazy, mystické obrazy, voskem můžete malovat i vajíčka, a různé tvorby dle vaše fantazie. Enkaustické malování, není jen umění pro profesionální výtvarníky, malování horkým voskem pro začátečníky zvládne každý!

 

Enkaustické potřeby pro začátečníky

K malování horkým voskem se používá enkaustická žehlička, křídový papír, štětce, špachtle, houbičky, specielní enkaustické pero a další výtvarné pomůcky. Potřeby k malování horkým voskem dostanete v prodejnách pro výtvarné a hobby potřeby nebo přes Internet.

Wellnessline-club,ENKAUSTICKÉ MALOVÁNÍ, Enkaustika,malování horkým voskem, enkaustická žehlička, novodobá enkaustika, Enkaustický papír, Enkaustické potřeby pro začátečníky, Enkaustické vosky, Enkaustická vyhřívací deska, Enkaustická horkovzdušná pistole,Enkaustická žehlička

Malovat můžete i vaši starou žehličkou(ne napařovací), ale v novodobé enkaustice se používá specielní enkaustická žehlička a na rozdíl od žehliček na žehlení prádla je malá, lehká a udržuje neustále konstantní teplotu vhodnou pro správné roztavení vosku. Držák žehličky se dá odejmout tak, aby mohla žehlička při otočení sloužit i jako malá malovací deska. Enkaustickou žehličku pořídíte za ca.700 Kč.

 

Wellnessline-club,ENKAUSTICKÉ MALOVÁNÍ, Enkaustika,malování horkým voskem, enkaustická žehlička, novodobá enkaustika, Enkaustický papír, Enkaustické potřeby pro začátečníky, Enkaustické vosky, Enkaustická vyhřívací deska, Enkaustická horkovzdušná pistole,Vosky pro enkaustiku

Enkaustické vosky mají vysoký podíl přírodního vosku, takže se taví velmi rychle. Pravé včelí vosky se smísí se stálobarevnými pigmenty, a zahrnují i takové barvy, které v krabičce s obyčejnými voskovkami nikdy nenajdete.

 

 

Enkaustický papír

Nejvhodnější je hladký křídový papír vyšší gramáže, která je nutná proto, aby se papír vlivem působení horké žehličky nekroutil. Specielní enkaustické papíry(bílé, černé, i barevné) tyto vlastnosti splňují.

Dále potřebujete

kuchyňské papírové utěrky,se kterými zbytkový vosk s žehličky jednoduše setřete. Abyste si nezničili váš pracovní stůl, podložte malovací papír stohem reklamních letáků s lesklého nesavého papíru(ne noviny!) teprve potom na něj dejte enkaustický papír. Hedvábný nebo  bavlněný hadřík na vyleštění hotového obrazu. Pozor! Nedřete abyste si hotovou malbu nerozedřeli.

Doplňkové enkaustické potřeby pro pokročilé

Jakmile vás enkaustické malování nadchne natolik, že budete chtít vytvářet obrazy na které vám už nebude stačit pouze enkaustická žehlička, budou vás určitě zajímat další potřeby pro malování voskem, které používají profesionální výtvarníci.

Enkaustické pero

Další pomůckou, pro ty, kteří jsou v enkaustice již pokročili, je enkaustické pero s nejrůznějšími nástavci (ve tvaru kruhu, čtverce, obdélníku, trojúhelníku, slzy, atd.) k vytváření zajímavých detailů. Enkaustické pero stojí ca.700 Kč.

Enkaustická vyhřívací deska

Profesionálním způsobem enkaustického malování je malba na specielní vyhřívací desce. Na horké enkaustické desce, kreslíte voskovkami nebo štětcem namočeném v roztaveném vosku přímo na papíře položeném na desce a můžete tak malovat detaily, které byste enkaustickou žehličkou nezvládli. Cena desky je bohužel vysoká, a pohybuje ve výškách několik tisíců korun.

Enkaustická horkovzdušná pistole

K rozfoukání horkého vosku a rozetření jasných kontur do stran, se používá horkovzdušná pistole. Začátečníci mohou použít i obyčejný fén na vlasy.  

Škrabka

Do hotové malby můžete vyškrábat další obrázky nebo psát také špičatou škrabkou,ale poslouží vám i jakýkoliv špičatý předmět.  

 

Fotogalerie

 

Přeji Vám spoustu příjemných okamžiků strávených při enkaustickém malování. Budu ráda, když se zúčastníte mé ANKETY a pokud se Vám tato stránka o Enkaustice líbí, budu se těšit když mě kliknete na „To se mi líbí“ Děkuji předem

Wellnesslineclub kontakt

Wellnessline-club,ENKAUSTICKÉ MALOVÁNÍ, Enkaustika,malování horkým voskem, enkaustická žehlička, novodobá enkaustika, Enkaustický papír, Enkaustické potřeby pro začátečníky, Enkaustické vosky, Enkaustická vyhřívací deska, Enkaustická horkovzdušná pistole,wellnessline,wellness,fitness,feng shui,orientální tanec,M.Kralová

Email:dance @ milaelkral.cz ,

www.milaelkral.cz

www.wellnesslineclub.cz